kninica2kninica1Keď mám peknú knižku v ruke - hoci neveľkú - je to, akoby som stretla dobrú priateľku. Kadečo mi vyrozpráva, čo ja nepoznám, zavedie ma do ďaleka, hore ku hviezdam...

Presvedčili sa o tom aj deti z krúžku Všetkovedko a žiaci našej školy, ktorí navštevujú školskú i obecnú knižnicu. Pani učiteľky PaedDr. Michtalíková a Mgr. Beranová vedia ako na to. Zaujímavými formami ako malá anketa, rozdávanie prezentov, súťaž, či krátka prednáška a pod. vedia deti motivovať k tomu, aby si vedeli vybrať knižku a prečítať ju. Deti si to v knižniciach užívali a veríme, že čím ďalej tým viac budú siahať po knihách.

11. 6. sa malí badatelia a všetkovedkovia vybrali na svoj posledný bádateľský výlet v tomto školskom roku. Tentokrát nešli vceľmi ďaleko, ale spoznávali svoju obec Veľké Rovné. Autobusom sa vyviezli pod Ivor a krásne letné popoludnie strávili pri bývalej škole. Využili tu všetky ihriská na rôzne hry ako futbal, vybíjanú alebo korčuľovanie. V krásnej prírode nesmela chýbať aj opekačka. Domov sa vrátili až podvečer príjemne unavení.

Ivor1   Ivor2   Ivor3   Ivor4

div1div2Mladší členovia divadelného krúžku si na Deň detí pripravili divadelné predstavenie o vajíčku, ktoré sa vybralo na vandrovku. Tí starší sa rozlúčili s divákmi klasickou rozprávkou Soľ nad zlato. Rozprávka sa deťom veľmi páčila a veľkým potleskom odmenili ich herecké výkony.

ako moderná forma komunikácie s verejnosťou je najjednoduchšou cestou lesníkov ako priblížiť deťom prostredie lesa a funkcie lesného hospodárstva. Vyskúšali si to aj žiaci z krúžkov Malý bádateľ a Všetkovedko. Lesný pedagóg Ing. Ján Vojtek hravými činnosťami a formou zážitkového učenia priblížil deťom záujem o les a prírodu, naučil ich ako zlepšiť vzťah človeka k lesu a lesnému hospodárstvu, objavovať a vnímať les všetkými zmyslami, podporovať aktívny prístup k ochrane životného prostredia, objasniť hospodárenie v lese, ponúknuť možnosť aktívneho využitia voľného času v prírode a nadobúdať úctu a rešpekt k živým tvorom. Najviac deti zaujala výroba píšťaliek /vábničiek/ z prírodného materiálu. S dobrými dojmami a novými skúsenosťami sa deti rozlúčili s lesným odborníkom, ktorý vedel deti zaujať mnohými didaktickými hrami a zaujímavým rozprávaním.

lesnk1    lesnk2     lesnk3    lesnk4

lesnk5    lesnk6    lesnk7    lesnk8

Aj keď bol 8. 5. voľný deň naši malí bádatelia sa vybrali na výlet na Oravu. Ráno sa na nich usmievalo slniečko a všetci sa tešili na krásny výlet. Po dlhej ceste sa pred nimi objavila Oravská priehrada. Tam ich už čakala loď s kapitánom, ktorá ich previezla na Slanický ostrov umenia. Z piatich osád, ktoré navždy zmizli pod vodou priehrady v roku 1953 sa ako ostrov zachovalo iba návršie s barokovým kostolom a kalváriou, ktoré kedysi tvorilo dominantu obce Slanica. V kostole si pozreli expozíciu "Slovenská tradičná ľudová plastika a maľba". Ďalšou našou zastávkou bol Oravský hrad, ktorý je jednou z najväčších turistických atrakcií severného Slovenska, vybudovaný na skale nad riekou Orava v Oravskom Podzámku ako „orlie hniezdo“.  Po veľmi zaujímavej prehliadke ich čakal ešte nákup suvenírov a spokojní sa vracali domov plní nových zážitkov. 

orava1  orava2  orava3  orava4

orava5    orava6orava7  orava8

V stredu 17. 4. 2019 pred veľkonočnými prázdninami sa stretli žiaci z CVČ a spoločne prežili veselé popoludnie. P. učiteľky Michtalíková, Hubocká a Beranová si pre ne pripravili veľkonočné "harašenie". Najskôr si v triedach vyrábali veselých trávničkov a potom na nich čakali na ihrisku rôzne súťaže a aktivity nielen s vajíčkami. Domov každý odchádzal v dobrej nálade a mohol sa už tešiť na prázdniny, ktoré ho čakali. 

veknoc1 veknoc2 veknoc3 vekanoc4 

vekanoc5 veknoc6 veknoc7 veknoc8

 

kocrik10Fašiangové obdobie nám spríjemnilo predstavenie divadelného krúžku O kocúrikovi a troch myškách. Malí divadelníci nás nesklamali a opäť predviedli skvelý výkon. S úlohou kocúrika si skvele poradila prváčka Kristínka Ráztočná z 1.A, jeho mamičku rovnako dobre zahrala Miška Čapkovičová z 3.A. Myšky, ktoré neustále provokovali kocúrika zvládli šikovné herečky z 3.B, Katka Ohrádková, Lenka Kubáňová a Sonička Jánošíková.

zlesaci3zlesaci1V utorok 19. 2. 2019 popoludní do našej školy zavítalo Múzeum na  kolesách. Pre našich malých bádateľov a všetkovedkov si pripravili zaujímavý program s názvom "Zálesák". Zábavnou formou sa dozvedeli  ako prežiť v prírode, čo si treba zbaliť na túru, ako prežiť v lese v  prípade  dažďa i veľkého snehu. Do celého programu boli zapojení aj  naši žiaci, a  tak sa hravou formou a hraním rôznych rolí dozvedeli  naozaj veľa  užitočných rád. Ďakujeme za skvelý program a tešíme sa  na ďalšie vystúpenia.