COV BytčaIMG 20190614 102701

IMG 20190614 103038

  

 

 

 

 

 

       

Dňa 14.06.2019 sa uskutočnila exkurzia 9.B triedy a 18.6. 2019 9.A triedy. V Sobášnom paláci ich sprevádzala Katka Mičietová, ktorá žiakov oboznámila s históriou krásneho renesančného paláca. Previedla deti stálou expozíciou. Ďakujeme za veľmi pútavý výklad a zaujímavosti zo života palatína Juraja Turzu. Zo Sobášneho paláca sa presunuli do Čističky odpadových vôd do Malej Bytče. Dozvedeli sa kam končí odpadová voda z Bytče a okolitých obcí a následne ako sa táto odpadová voda zbavuje najskôr mechanickým spôsobom veľkých nečistôt a následne biologickým a chemickým spôsobom ostatných nečistôt. Takto vyčistená odpadová voda odteká do Váhu. Celý proces čistenia odpadovej vody žiaci  mali možnosť vidieť a vypočuť si aj zaujímavý výklad. Ďakujeme.

Frisbee 02V piatok 7.júna sa na našej škole uskutočnilo školenie na zaujímavý kolektívny šport - frisbee. Keď počujeme tento názov väčšina ľudí si myslí, že to je hádzanie si lietajúceho taniera vo dvojici alebo v skupine. Vyviesť z omylu nás prišli seniorskí a juniorskí reprezentanti Slovenska v tomto športe. Priblížili nám pravidlá,, žiaci si vyskúšali rôzne techniky držania a hádzania disku a nakoniec sa dostali aj k samotnej hre. Musíme potvrdiť, že hra naše deti veľmi bavila nakoľko si ju začali pýtať aj na hodine telesnej výchovy a zároveň ich musíme pochváliť celkovo, pretože reprezentanti zaradili naše deti medzi tie športovo aktívne v porovnaní s inými školami a sami boli prekvapení z ich zápalu pre šport. Len tak ďalej.

krakov

 

12.6. bol deň školského výletu 8.A, 9.A a 9.B. Počasie bolo ukážkové - slnečné a veľmi horúce. Krakow nás vítal okolo desiatej hodiny. Pozreli sme si hradný vrch Wawel, ďalej sme pokračovali Kráľovskou cestou do historického centra - Rynek, Sukiennice, Mariánsky kostol a pozreli sme si aj Jagellonskú univerzitu. Pri každej pamiatke sme dostali aj skvelý výklad našej sprievodkyne. Pred prudkým slnkom sme sa ukryli do nákupného centra, kde sme sa aj osviežili a načerpali silu na cestu späť. Výlet to bol naozaj náročný, ale zaujímavý a krásny. 


V7

 

A je to tu! Dlho očakávaný výlet. Trieda 7.A a 8.B sa rúti do autobusu. Smer Tatralandia. Ale najprv náučne. Pozrieť Demäňovskú jaskyňu slobody v Nízkych Tatrách. Objavenú v roku 1923 a sprístupnenú 1933. Obdivovali sme nádherné kvaple (stalagnity, stalagtity i stalagnáty) i čistučké jazierka v jaskyni dlhej 1150 metrov (tradičný okruh) s prevýšením 86m. Krásna prehliadka po 916 schodoch nám trvala 1 hodinu, ale stála za to. Trochu zima, trochu mokro :O) Nám to nevadilo. Pretože holá holá, bazén volá...a nielen jeden. V Tatralandii na nás čakalo: 9 tobogánov, 10 bazénov, (nie všetky spustené), príjemná obsluha a chladivé osvieženie.  Šantenie s vodou sme si dostatočne užili a mierne unavení sme sa vrátili domov. Samozrejme už teraz plánujeme výlet na budúci školský rok :O)    

 

Fotogaléria.

NH1

 

Aj tento školský rok (10.6.2019) sa naši piataci vybrali na Náučný chodník po Veľkom Rovnom. Tradičnú trasu do Hájku sme vymenili za trasu: Kaplnka – Horevsie, Vykrývač, Kaplnka - Ostrice  a Nivy.

Počas cesty sa oboznámili s mapou Veľkého Rovného, určovali svetové strany podľa kompasu,  zbierali a identifikovali rastlinky, vysvetľovali si ich význam a využitie. Nezmohlo nás veľké teplo a dostali sme sa na Nivy, kde sme si oddýchli a športovo sa naladili. Naše putovanie si môžete pozrieť vo fotogalérii.

h1
         h2           h3
 
Žiaci 8.A a 8.B triedy sa zúčastnili exkurzie z fyziky – optiky, v Krajskej hvezdárni v Kysuckom Novom Meste. Najväčšie množstvo informácií, ktoré dostávame o okolitom svete, prijímame zrakom. Program optika oboznamuje zo všetkými pojmami, ktoré súvisia s vlastnosťami svetla, zákonmi optiky až po vznik obrazu v našom oku. Veľmi peknou a pútavou prezentáciou, pokusmi, ukážkami sme si zopakovali učivo o optike a dozvedeli sme sa aj niečo nové, zaujímavé.
zvolen1
zvolen2

Naši piataci a šiestaci si vo štvrtok 6. júna urobili koncoročný školský výlet do vzdialeného Zvolena.

Prvá zastávka bola na Zvolenskom zámku, ktorý si prezreli spolu so zaujímavým výkladom pani sprievodkyne. Zo zámku sa vybrali pozrieť si historické centrum tohto bývalého kráľovského mesta. Výlet zavŕšili nákupmi a občerstvením v obchodnom centre.Dňa 10. 6. 2019 sa žiaci I.B, II.A, II.B triedy vydali na výlet za históriou nášho regiónu Budatínsky hrad. Prezreli sme si stálu expozíciu Považského múzea o jedinečnom slovenskom fenoméne – drotárstve, a to od jeho vandrovných počiatkov až po továrenskú výrobu. Deti si pod vedením inštruktorov múzea vyskúšali drotárske remeslo. Na svoje výrobky, ktoré si zobrali so sebou, boli pyšní. Naša prehliadka potom pokračovala na treťom poschodí,  kde sú inštalované expozície Dejiny Žiliny a Dobový interiér. Najviac nás zaujala Čákiho jedáleň a poľovné trofeje v Loveckej miestnosti. Po príjemnom ochladení sa medzi múrmi hradu sme išli relaxovať do priľahlého parku, kde sme sa na prednáške zoznámili s rastlinami, ktoré tam rastú . Rozlúčili sme sa hrou Hľadanie pokladu. Domov sme sa vracali príjemne unavení, ale aj plní dojmov a nových poznatkov.

druhci1           druhci2       druhci3

linka30. mája sa naša škola aj tento rok zapojila do projektu Linky Detskej Istoty "Čítajme si". Tento deň všetci naši žiaci strávili príjemné chvíle pri knihách. Spolu s nami čítalo ďalších 32 425 detí po celom Slovensku.